BEYAZ ÇİLEK

Anasayfa / Çilek Fideleri / BEYAZ ÇİLEK

BEYAZ ÇİLEK
Çilek deyince aklımıza her zaman sulu kırmızı çilekler gelir fakat bu çeşidin çilekleri beyazdır. Ülkemizde çok yeni olan beyaz çilek aslında yurtdışında uzun bir mazisi olan bir çilek çeşidi.

Bu çilek neden beyaz?
Meyve oluşumunu düşündüğümüzde, önce beyaz çiçekler açar, sonra küçük yeşil meyveler oluşmaya ardından büyüyüp beyaza dönmeye başlar ve sonrasında olgunlaştıkça pembeleşir ve en sonunda kırmızı rengini alır. Çileklerin kırmızı olmasını sağlayan Fra a1 adında bir proteindir. Beyaz çileklerde bu protein yoktur ve beyaz olmasının sebebi budur.

Çeşidin adı Ananastır ve bir kısa gün çeşididir. Yetiştirmesi oldukça kolay ve hastalık dayanımı da iyi olan bir çeşittir. Son yıllarda beyaz çileğe olan talep artmaktadır, bunun bir sebebi, kırmızı çileğe alerjisi olanların, beyaz çilek tüketebilmeleridir. Diğer bir sebebi ise çok ilgi çekici bir görüntüsü olmasıdır. Pasta süslemeleri için de sıklıkla tercih edilmektedir...
ÇİLTAR, son onbeş yıldır İç Anadolu bölgesinde yaptığı çilek fidesi üretimi ile çiftçilerimize her dönemde olduğu gibi sağlıklı, kaliteli yüksek verimli çilek çeşitleri ile hizmet vermektedir.
Site Haritası
Hemen Arayın
Whatsapp İletişim